Avast VPN – Egy erős VPN, de árképzési és adatvédelmi fenntartásokkal is rendelkezik
Az Avast VPN mögött, melyet Avast SecureLine VPN-ként is lehet ismerni, egy vezető vírusirtó cég pedigréje áll, és alapvető VPN-védelmet, jó sebességet és a szerverhelyszínek feltűnően változatos választékát kínálja. De hiányoznak belőle a további adatvédelmi eszközök, és borsos árat kell fizetni érte. A vállalat meglepően sok információt gyűjt az ügyfeleiről. Az Avast egy jó VPN szolgáltatás magja, de az Avastnak szüksége van egy korrekcióra. Az egyszerűség kedvéért a továbbiakban az Avast SecureLine helyett, csak Avast VPN-ként fogok a termékre hivatkozni.
ELŐNYÖK | HÁTRÁNYOK |
Jó sebességteszt eredmények | Az adatvédelmi gyakorlaton lehetne javítani |
A szerverhelyszínek jó eloszlása | Rugalmatlan árképzés |
Átlátható adatvédelmi irányelvek | Kevés kiszolgálóhely |
Nincsenek további adatvédelmi eszközök | |
Nem esett át nyilvánosan közzétett auditokon |
Mi az a VPN?
Amikor egy VPN-hez csatlakozol, az egy titkosított alagutat hozol létre a számítógéped és a VPN-cég szervere között. Senki, aki ugyanazon a hálózaton van, mint te, nem láthatja, hogy mit csinálsz, és az internetszolgáltatód sem – ami jó, mert ők szívesen eladják az anonimizált adataidat.
A világhálón a kémeknek és a hirdetőknek nehezebb dolguk van a mozgásodnak nyomon követésével, mivel a valódi IP-címed a VPN-kiszolgáló mögött rejtve marad.
Ennek ellenére a VPN használata nem véd minden veszélytől. A rosszindulatú hirdetések, rosszindulatú programok és egyéb hálózati támadások továbbra is károsíthatják a számítógépedet és ellophatják személyes adataidat.
Nagyon ajánlom, hogy használj vírusirtó szoftvert, hogy minden szempontból védve legyen a számítógéped, engedélyezd a kétfaktoros hitelesítést a fiókok átvételének megakadályozására, valamint használj egyedi és összetett jelszavakat minden webhelyen és szolgáltatáson egy jelszókezelő segítségével.
Az Avast VPN árazása
Amikor először áttekintettem a Avast VPN-t, megdöbbenve tapasztaltam, hogy nem kínál többkészülékes árképzési szintet. Szerencsére az Avast azóta lazított, és egy olyan árképzési rendszert vezetett be, amely sokkal jobb a fogyasztók számára. Évi 59,88 dollárért akár öt eszközt is biztosíthat bármilyen platformon. Az öt eszköz az iparági szabvány a VPN-ek esetében. Választhatod a 95,76 dolláros kétéves előfizetést vagy a 143,64 dolláros hároméves előfizetést is.
Az éves VPN-előfizetések átlagosan 73 dollárba kerülnek évente. Ez az Avast VPN-t jó ár-érték arányúvá teszi, ha az éves tervezeteket hasonlítjuk össze, és az iparág nagy részét pusztán az ár alapján alulmúlja. Sok VPN jelentősen többe kerül. A Hotspot Shield például 95,88 dollárba kerül évente.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy az Avast összes csomagja egyéves kezdettel indul, míg az iparág nagy része havi számlázási lehetőséget is kínál. A VPN-szolgáltatások túlnyomó többsége havi előfizetést kínál, átlagosan 10,10 dollárt havonta. Ez havonta lényegesen könnyebben tervezhető, még akkor is, ha egy év alatt drágábbnak bizonyul. Ilyen értelemben az Avast magas előzetes költségeit nehéz lenyelni.
Az éves előfizetésekkel a fogyasztók mindig pénzt takarítanak meg, de én a hosszú távú előfizetések ellen javaslom, legalábbis kezdetben. Addig nem lehet megmondani, hogy egy VPN az összes szükséges webhelyen működik-e, vagy hogy megfelelő sebességet biztosít-e, amíg nem próbálod ki magad.
Bár egy havi csomag többe kerülhet, jobb, ha rövid távú előfizetéssel kezdesz, hogy kipróbáld a VPN-t, mielőtt hosszú távra elköteleznéd magad. Az Avast hétnapos ingyenes próbaverziót kínál, és nem igényel hitelkártyát, ami segít, de kíváncsi vagyok, hogy egy hét elég-e ahhoz, hogy egy szolgáltatás minőségéről döntsünk.
Megéri ez nekem?
Bár az Avast nem kínál havidíjas csomagokat, egy készülékre szóló csomagokat kedvezményesen kínál. Egy eszközt, bármilyen platformon, évi 47,88 dollárért, kétévente 71,76 dollárért, illetve háromévente 107,64 dollárért védhetsz meg.
Korábban az Avast külön díjat számított fel szolgáltatásának platform-specifikus változataiért. Úgy tűnik, ezek megszűntek, ami jó a fogyasztóknak. Bár a lehetőség, hogy itt-ott egy-két dollárt megspórolhattak, szép volt, a korábbi megállapodás túlságosan zavaros volt ahhoz, hogy praktikus legyen.
Míg az Avast kínálata elfogadható, más cégek kevesebbért többet tudnak nyújtani. A Mullvad VPN például mindössze 5 euróba kerül havonta (a cikk írásakor 5,61 USD). Más cégek többe kerülnek, de sokkal többet kínálnak az ügyfeleknek.
A TunnelBear VPN, amely ma már a McAfee tulajdonában van, 9,99 dollárba kerül havonta. Amit a TunnelBear a funkciók terén hiányolhatsz, azt a könnyű használat, az általános minőségi élmény, valamint az átláthatóság és a magánélet iránti könyörtelen elkötelezettség.
Az Avast VPN jellemzői
A NordVPN és a ProtonVPN szinte minden VPN-eszközzel rendelkezik, amit csak kérhetsz, és több cég még az egyszerre használható eszközök számának korlátozásától is eltávolodott. Az Avira Phantom VPN, az Encrypt.me VPN, a Ghostery Midnight, a Surfshark VPN és a Windscribe VPN nem korlátozza az egyidejűleg használható eszközök számát.
Semmi sem olcsóbb az ingyenesnél, és van néhány ingyenes VPN, amelyet érdemes megfontolni. A TunnelBear és a Hotspot Shield VPN ingyenes előfizetési szintekkel rendelkezik, de a sávszélességet havi 500 MB-ra, illetve napi 500 MB-ra korlátozzák. A ProtonVPN rendelkezik a legjobb ingyenes előfizetéssel, amit eddig láttunk, mivel nem korlátozza a sávszélességet.
Az Avast VPN az alapvető VPN-védelmen túl nem sok mindent kínál. Más VPN-szolgáltatások hálózati szinten blokkolják a hirdetéseket, vagy VPN-en keresztül hozzáférést biztosítanak a Tor anonimizációs hálózathoz.
Néhány VPN lehetővé teszi a split-tunnelinget, egy olyan funkciót, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos webhely- és alkalmazásforgalmat a titkosított kapcsolaton kívülre irányítson.
Ez hasznos az alacsony biztonságú, de nagy sávszélességű igények, például a videostreaming vagy a játék, valamint a VPN-kapcsolatokat blokkoló biztonságos webhelyek, például online bankok esetében.
Egyes VPN-ek többszintű kapcsolatokat biztosítanak, amelyek több VPN-kiszolgálón keresztül irányítják a forgalmat a további biztonság és adatvédelem érdekében. A CyberGhost VPN, a ProtonVPN és a Surfshark VPN az egyetlen általam vizsgált VPN-szolgáltatás, amely multihop és osztott alagutat is kínál.
Az Avast VPN nem kínál további kiegészítőket az előfizetésekhez. Ez egyrészt leegyszerűsíti a vásárlási élményt. De érdemes megjegyezni, hogy más cégek, például a TorGuard, sokkal többet kínálnak az előfizetési kiegészítőikkel.
Ez a vállalat statikus IP-címeket, DDOS-védett IP-címeket kínál a játékosok számára, valamint úgynevezett lakossági IP-címeket. Az elképzelés szerint a lakossági IP-címeket kisebb valószínűséggel blokkolják a videostreaming-szolgáltatások, bár ezt teszteléssel nem erősítettem meg.
VPN protokollok
A VPN-kapcsolat létrehozásának több módja is van, bár nem mindegyik egyforma. Az általam preferált megoldás az OpenVPN, amely nyílt forráskódú, és ezért átnézik a potenciális sebezhetőségek szempontjából. Szorosan mögötte áll az IKEv2, amely egy másik biztonságos és modern protokoll.
Örömmel látom, hogy az Avast az OpenVPN-t használja a Windows és Android alkalmazásaihoz, az IKEv2-t pedig a macOS és iOS alkalmazásaihoz. Ideális esetben azonban mindkét opció elérhető lenne minden platformon.
Míg az Avast VPN biztonságos technológiákat használ, a WireGuard nevű új protokoll az OpenVPN örököse. A WireGuard szintén nyílt forráskódú, és célja, hogy könnyebben telepíthető és biztonságosabb legyen, mint a meglévő opciók.
Emellett gyorsabbnak is tervezték, ami a WireGuard teszteléseim során is bebizonyosodott. Többek között a Mullvad és a NordVPN is erősen felkarolta ezt az új technológiát. Az Avast még nincs lemaradva, de hamarosan a porban találhatja magát.
Szerverek és szerverhelyszínek
Minél több kiszolgálóhelyet kínál egy VPN, annál nagyobb az esélye, hogy találsz egyet az otthonod közelében, vagy bárhol is tartózkodsz éppen.
Általában jobb teljesítményre számíthatsz egy közeli szervertől, mint egy másik országban lévő szervertől. A több kiszolgálóhely azt is jelenti, hogy több lehetőség van a tartózkodási helyednek meghamisítására.
Az Avast SecureLine 35 ország szervereihez biztosít hozzáférést, ami tiszteletre méltó, bár az 52 országos átlag alatt van. Ezek többsége azonban Európában található. Míg a legtöbb VPN cég figyelmen kívül hagyja Afrikát és Dél-Amerikát, az Avast nem.
Ez azt jelenti, hogy az ajánlatai ezekben a régiókban csekélyek, és bővítésre szorulnának. Az Avast szervereket kínál az elnyomó internetpolitikájukról ismert régiókban is, beleértve Kínát, Oroszországot és Törökországot. Az ExpressVPN ehhez képest 94 országban kínál szervereket.
A szerverek teljes száma nem feltétlenül jár együtt a jobb teljesítménnyel. Az Avast 700 szervert kínál a Avast VPN-el, ami egy meglehetősen robusztus gyűjtemény. Az ExpressVPN, a Private Internet Access VPN és a TorGuard VPN mind több mint 3000 szervert kínál, míg a CyberGhost és a NordVPN több mint 5000 szerverrel büszkélkedhet.
Sok VPN virtuális szervereket használ. Ezek szoftveresen definiált szerverek, ami azt jelenti, hogy egyetlen hardveres szerver számos virtuális szervernek adhat otthont. A virtuális szervereket úgy lehet beállítani, hogy a gazdagépük országától eltérő helyen jelenjenek meg.
Ez zavart okozhat azzal kapcsolatban, hogy valójában hová kerülnek az adatok, bár egyes vállalatok egyértelműen megjelölik virtuális szervereiket, és olyan régiók lefedésére használják őket, ahol nem biztonságos fizikailag elhelyezni egy szervert.
Az Avast VPN esetében az ilyen aggályok nem jelentenek problémát. A vállalat minden szervere a sajátja, és nem használ virtuális szervereket.
Az adatvédelmed az Avast VPN segítségével
Ha úgy döntenél, hogy rosszul viselkedsz, egy VPN-nek óriási rálátása lenne arra, hogy mit látsz és mit csinálsz az interneten. Ezért fontos megérteni, hogy milyen információkat gyűjt egy VPN, és hogyan védi ezeket az információkat.
Az Avast jó munkát végez abban, hogy a VPN-ekkel kapcsolatos vállalati irányelvek könnyen megtalálhatók legyenek, és ez a politika nagyon könnyen érthető. A vállalat ezért elismerést érdemel. Világosan kimondja, hogy a vállalat nem tárolja az te valódi IP-címedet, és nem tárol semmilyen információt arról, hogy mit csinálsz az interneten. Ez kiváló.
A dokumentum a továbbiakban ismerteti, hogy mit gyűjt a vállalat. Az Avast nagyon átlátható ezekkel a műveletekkel kapcsolatban, és bár nem mindig ezek a legjobb adatvédelmi gyakorlatok, egyik sem tűnik rosszindulatúnak. Naplózza a kapcsolat időbélyegét, ami szerinte a visszaélések visszaszorításához szükséges.
Az Avast azt mondja, hogy a szolgáltatásának ellenőrzése és a fejlesztések tervezése érdekében naplózza az átvitt adatok mennyiségét (de nem a tartalmat), valamint az te IP-címednek egy részét. A vállalat az általad használt VPN-kiszolgáló IP-címét is naplózza, ami a vállalat szerint segít azonosítani, ha a szolgáltatás nem elérhető. A vállalat képviselője elmondta, hogy ezeket az információkat 30 napos gördülő rendszerességgel törlik.
Több VPN-cég sokkal kevesebb információt gyűjt. A Mullvad nevezetesen nem is rendelkezik fiókrendszerrel. Ehelyett egy hosszú azonosítószámot kapsz, ami nagyon megnehezíti a VPN-tevékenységek egy adott személyhez való hozzárendelését.
A vállalat azt állítja, hogy csak az előfizetések eladásából származik bevétele. Ez jó, hiszen nem szeretnéd, ha egy VPN pénzzé tenné a felhasználói adataidat.
Adataid pénzé tétele
Sajnos azonban az Avast már pénzzé tette a felhasználók adatait. 2020 elején a vállalatot rajtakapták, hogy az Avast böngészőbeépítéssel gyűjtött anonimizált webhasználati adatokat árulja. Egy vizsgálat megállapította, hogy bár az Avast azt állította, hogy ezeket az adatokat anonimizálták, mégis vissza lehetett őket kapcsolni az egyes Avast-felhasználókhoz.
Figyelemre méltó, hogy a vállalat vírusirtó termékét használták ebben a rendszerben, nem pedig a VPN-t. Az Avast ezt az adatgyűjtési műveletet is leállította. Ez jó, de az eset savanyú szájízt hagy maga után. Már így is nehéz megbízni bármelyik VPN-cégben, és még nehezebb megbízni egy olyanban, amelyik nemrég ilyen pimasz viselkedést tanúsított (még akkor is, ha a VPN-je nem érintett).
Az Avast SRO, az Avast VPN mögött álló cég székhelye a Cseh Köztársaságban van, és a cseh törvények szerint működik. A vállalat azt állítja, hogy a múltban korlátozott mennyiségű adatot szolgáltatott a bűnüldöző hatóságoknak jogi kérésre.
A közzétételt elismeri a vállalat átláthatósági jelentése, amelyet csak a vállalat képviselőjének megkérdezése után találtam meg. Sajnos a jelentést nem frissítették 2019-re, ami nem most volt. Az Avastnak gyorsan lépnie kellene ennek érdekében. A jelentés elismerte, hogy a vállalat egy e-mail címet adott át a bűnüldöző hatóságoknak. Ez nem rossz, bár egy sem lenne jobb.
Megjegyzendő, hogy az Avast VPN, az AVG Secure VPN és a HMA! VPN mind ugyanannak a vállalatnak a tulajdonában vannak. Míg a HMA! VPN saját infrastruktúrával működik, az Avast és az AVG márkájú VPN-ek ugyanazt a háttértárat használják.
Mégis biztonságos?
Az Avast is fenntartja a garanciális kánaánt, amely tartalmazza azt a figyelemre méltó biztosítékot, hogy a vállalat nem épített olyan hátsó ajtót a rendszerébe, amely hozzáférést biztosítana a titkosított információkhoz. Ez nagyszerű, és szeretném, ha több vállalat is hasonló biztosítékokat adna.
Számos VPN-cég kezdte el közzétenni szolgáltatásaik harmadik fél által végzett ellenőrzéseit, hogy megállapítsák biztonsági jóhiszeműségüket. Bár nem minden audit hasznos, ez összességében jó tendencia. A NordVPN nemrégiben fejezte be a második PwC auditját, a TunnelBear pedig több éve ad ki éves auditokat. Az Avast VPN még nem esett át nyilvános auditáláson. Ezt meg kellene tennie.
Bár a vállalat azt állítja, hogy VPN-infrastruktúráját még soha nem törték fel, megjegyzi, hogy gyorsan nyilvánosságra hozná az eseményt. A vállalat azonban nem vázolta fel, hogy milyen biztosítékokkal védi a backendjét. Néhány vállalat, mint például az ExpressVPN, áttért a csak RAM-ot használó szerverekre, amelyek azonnal törlődnek, ha leáll az áramszolgáltatás. Az Avast jól tenné, ha tájékoztatná ügyfeleit minden ilyen erőfeszítéséről, amit a támadások megelőzése érdekében tesz.
Avast VPN felhasználói élménye
A Windows klienst egy Intel NUC Kit (Bean Canyon) asztali számítógépen teszteltem, amelyen a Windows 10 legújabb verziója fut. Az ügyfélszoftver telepítésével nem volt gondom. Érdekes módon az alkalmazás arra kért, hogy az Avast fiókom oldalán található aktiválási kulcs segítségével hitelesítsem magam. Ez megspórolta nekem a felhasználónév és jelszó megadásának gondját, és emlékeztet az ExpressVPN és a Mullvad által használt bejelentkezési módszerekre.
Az alkalmazás elindításakor örömmel láttam, hogy az Avast levetette korábbi, meglehetősen furcsa dizájnját, és most sokkal letisztultabbnak és modernebbnek tűnik. Az alkalmazás rögtön egy nagy kapcsoló gombra irányította a figyelmemet, amely a VPN-kapcsolatot be- és kikapcsolta. Nagyra értékelem a design egyszerűségét; bárki, még az is, aki még soha nem használt VPN-t, gyorsan megérti, hogy mit kell tennie.
Avast VPN és a Netflix
A VPN használata nagyszerű a biztonság szempontjából, de néhány alapvető dolgot nagyon fárasztóvá tehet. A Netflix például blokkolja a VPN-eket, hogy megakadályozza, hogy az emberek meghamisítsák a tartózkodási helyüket, és olyan videókat nézzenek, amelyek a valódi tartózkodási helyükön nem elérhetőek.
Az Avast SecureLine esetében ez nem probléma. Nem okozott gondot a Netflix böngészése és a TV-műsorok streamelése, miközben egy amerikai székhelyű szerverhez csatlakoztam. Ez azonban egy pillanat alatt megváltozhat.
A VPN-en túl
Egyes VPN-cégek további biztonsági és adatvédelmi eszközöket is kínálnak kínálatuk mellé. A NordVPN például a NordLocker fájltitkosítási rendszerrel is rendelkezik, míg a TunnelBear a Remembear jelszókezelőt és egy ingyenes reklámblokkoló böngészőbővítményt kínál. A Hotspot Shield eközben a Pango fiókjával más szolgáltatásokra is biztosít előfizetést.
Mint más vírusirtó cégek tulajdonában lévő VPN-szolgáltatások esetében, az Avast sem így működik. Ahelyett, hogy meg akarná édesíteni az üzletet, maga a VPN inkább az Avast márkát már ismerő ügyfelek számára nyújt édességet.
Érdekes módon sok vírusirtó cég, amely VPN-t kínál, nem csomagolja azt más ajánlataihoz. Az Avast szembemegy ezzel a trenddel, és a VPN-t az Avast Ultimate csomagjához csatolja. Ez vírusirtót, VPN-t és PC-tisztítást biztosít évi 99,99 dollárért egy Windows gépre. Alternatívaként 10 eszközre, minden platformra kiterjedően 113,88 dollárért rugózhat az első évben.
Az Avast VPN és a sebesség
A VPN használata lelassítja az internetkapcsolatot. Ez azért van, mert a forgalomnak több szálon és több gépen kell áthaladnia, hogy teljesítse az útját. Az egyes VPN-ek hatását úgy próbálom érzékeltetni, hogy összehasonlítom az Ookla sebességteszt eszközének eredményeit a VPN futtatásával és anélkül. Ezen adatok segítségével százalékos változást tudok kiszámítani a feltöltési, letöltési és késleltetési tesztek esetében.
Általánosságban elmondható, hogy az Avast SecureLine erősen szerepelt. Csökkentette a letöltési és feltöltési sebességtesztek eredményeit, de 52,5, illetve 75,1 százalékkal. Figyelemre méltóan alacsony késleltetési időt is mutatott, mindössze 44,6 százalékkal növelte a késleltetési eredményeket. Ha nem a feltöltési eredményei miatt, akkor könnyen a legjobban teljesítő VPN lett volna.
A sebesség azonban valószínűleg nem lehet az elsődleges szempont. Bár törekszem arra, hogy teszteléseim következetesek legyenek, minden VPN más és más, és a te tapasztalataid szinte biztosan nagyban eltérnek majd az enyémektől. Ahelyett, hogy egy olyan megbízhatatlan dolgot néznénk, mint a sebesség, arra bátorítom az olvasókat, hogy a VPN kiválasztásakor a költségeket, az értéket és az adatvédelem szempontjait vegyétek figyelembe.
Avast VPN más platformokon
Az Avast VPN alkalmazásokat kínál Android, iOS, macOS és Windows rendszerekre. Linuxra nem kínál alkalmazásokat, és nem támogatja a routerekre való telepítést sem. Szeretnéd futtatni a VPN-t a streaming eszközödön? Nincs ilyen szerencséd. Más VPN-ek, mint például a TorGuard és a Private Internet Access, a szolgáltatásukat szinte bármilyen eszközön könnyen elérhetővé teszik.
Sok más VPN-szolgáltatás könnyű hozzáférést biztosít a számítógép vagy eszköz VPN használatához szükséges fájlok kézi konfigurálásához. Az Avast VPN esetében nem találtam ilyen utasításokat vagy támogatást. Ez kiábrándító, de általában azt javaslom, hogy az emberek a mellékelt klienst használják. Ez sokkal könnyebben kezelhető, mindig naprakész lesz, és hozzáférést biztosít a VPN által kínált további eszközökhöz.
Végső ítélet – Egy finom vonal
Az Avast VPN erős származású vírusirtó gyökerekkel rendelkezik, és a saját jogán is sikert sikerre halmoz, különösen a sebességteszteken. Emellett nagyon egyszerű és meglehetősen barátságos. Sajnos kevés adatvédelmi eszközt kínál, és bár az éves ára kedvező a versenytársakhoz képest, hiányzik a havi árképzési lehetőség. A vállalatnak egészében véve is van még tennivalója az ügyfelekkel, és kezdhetné azzal, hogy átfogó ellenőrzéseken esik át, és átdolgozza VPN-termékét, hogy kevesebb felhasználói adatot gyűjtsön.
Ez is érdekelhet még:
- Mi az a VPN, és miért van szükséged rá?
- NordVPN – avagy miért is az egyik legjobb VPN szolgáltató a piacon?
- Hola VPN: Ingyenes, korlátlan, de nem VPN
- FORTICLIENT – Miért is jó ez nekem?
- A 4 legjobb VPN Chrome-bővítmény – Gyors és megbízható
- TunnelBear VPN Teszt – Egy VPN, amit valóban élvezni fogsz használni.
- A legjobb VPN Mac -re
- IKEV2 és a VPN kapcsolata – Érdemes együtt használni?
- SaferVPN Teszt & Vélemény – Tényleg jobb, mint a többiek?
- Gratis VPN – A legjobb ingyenes VPN -ek a piacon
- VPN Windows rendszerre, avagy érdemes használni a Windows 10 beépített VPN-jét?
- PandaVPN Teszt és Értékelés – Biztonságos ez a VPN?
- Melyik a legjobb VPN Windows 10 rendszeren?