Mi a SoftEther VPN? Ez az új legjobb VPN Protokoll?
Annak ellenére, hogy a SoftEther egy viszonylag új VPN protokoll, elég gyorsan népszerűvé vált a VPN-felhasználók körében. Olyannyira népszerűvé, hogy minőségét tekintve gyakran az OpenVPN-hez hasonlítják.
Mi a SoftEther?
A SoftEther egy ingyenes, nyílt forráskódú VPN-szoftver, amelyet a Tsukubai Egyetemen végzett mesterképzés keretében fejlesztettek ki. A SoftEther teljes egészében 2014-ben jelent meg, így az egyik legújabb protokoll.
Amikor a SoftEtherről beszélünk, fontos különbséget tenni a SoftEther protokoll és a SoftEther VPN-kiszolgáló között:
A SoftEther VPN protokoll – A protokollt a biztonságos ügyfél-kiszolgáló közötti kommunikációhoz használják. Viszonylag gyors és biztonságos.
A SoftEther VPN-kiszolgáló – A kiszolgálószoftver támogatja több VPN-protokoll használatát, mint például a SoftEther, az OpenVPN, az IPSec, az L2TP/IPSec és az SSTP.
Hogyan működik a SoftEther VPN protokoll?
Ez a protokoll felelős a VPN-ügyfél és a VPN-kiszolgáló közötti kommunikáció biztosításáért. Alapvetően egy titkosított alagutat hoz létre a kettő között, biztosítva, hogy az említett alagúton keresztül áthaladó információkat senki ne tudja lehallgatni.
Általános technikai részletek a SoftEtherről
- Támogatja mind az ügyfél-kiszolgáló, mind a telephelyek közötti kommunikációt (a SoftEther Bridge-en keresztül).
- A SoftEther támogatja a Deep-inspect csomagnaplózási funkciót.
- A protokoll SSL-VPN alagutat használ a HTTPS-en keresztül a tűzfalak megkerülésére.
- Nem igényel statikus vagy fix IP-címet, mivel beágyazott dinamikus DNS és NAT-traverzális funkciókkal rendelkezik.
- Támogatja az olyan hatékony titkosítást, mint az AES-256 és az RSA-4096.
- A VPN protokoll átviteli teljesítményét 1 Gbps körüli, nagy sebességű kategóriában mérik.
- A SoftEther az OpenVPN klón funkciónak köszönhetően a régebbi OpenVPN klienseket is támogatja.
- Minden beállítás a GUI-n keresztül konfigurálható.
- Támogatja az RSA tanúsítvány-hitelesítést és az IPv4/IPv6 dual-stackinget.
A SoftEther használata
A SoftEther VPN protokoll használata meglehetősen egyszerű, de mivel szoftveralapú megoldásról van szó, először telepítenie kell a SoftEther VPN klienst az eszközödre. Ez általában akkor is így van, ha már rendelkezel VPN-szolgáltatási előfizetéssel. Megnézzük, hogyan használhatja a SoftEther-t Windowson, de a telepítési folyamat más platformokon is meglehetősen hasonló. Íme tehát a legfontosabb tudnivalók a SoftEther használatáról:
Először telepítsd a klienst
A SoftEther VPN-kliens beszerzéséhez egyszerűen látogass el a SoftEther weboldalának Letöltések oldalára. Miután letöltötted a telepítőt, csak futtasd le, és kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat.
Amikor a SoftEther VPN Client és a SoftEther VPN Client Manager (csak admin eszközök) közötti választásra kérik, válasszd az első lehetőséget. Azt is tudnod kell, hogy a SoftEther VPN Client teljes neve SoftEther VPN Client Manager.
Ha szeretnéd, választhatsz egy másik telepítési könyvtárat, vagy maradhatsz az alapértelmezettnél. A program telepítése után elindíthatod a SoftEther VPN Client Manager programot.
Ezután a kapcsolat beállítása
Ehhez csak kattints a SoftEther VPN Client Managerben a VPN-kapcsolat hozzáadása gombra. Észre fogod venni, hogy megkérdezi, hogy szeretnéd-e virtuális hálózati adaptert konfigurálni. Az adapter szükséges a VPN-kapcsolathoz, ezért a folyamat folytatásához kattints az Igen gombra.
Ha az adapter a helyén van, kattints ismét a VPN-kapcsolat hozzáadása gombra. Ezen a ponton egy tulajdonságokat tartalmazó táblázat fogad, amelyet a VPN-szolgáltatótól kapott információkkal kell kitöltened:
- Host Name – A szerver IP-címe, amelyhez csatlakozni szeretnél.
- Port Number – A port, amelyet használni fogsz. A SoftEther esetében ez általában a 443, de a VPN-szolgáltatód más lehetőségeket is kínálhat.
- Virtual Hub Name – Ez általában a VPN szolgáltató szolgáltatásának neve vagy hasonló, de a mező nem mindig kötelező.
- Auth Type – A kapcsolathoz használt hitelesítés típusa. A szolgáltató általában ajánlja, hogy melyik opciót válasszd.
- Felhasználónév – A VPN-fiókodhoz használt felhasználónév.
- Jelszó – A VPN-fiókodhoz használt jelszó.
Ami a Beállítás neve mezőt illeti, ez alapvetően a VPN-kapcsolat neve. Nyugodtan írj be bármit, amit csak akarsz. A Proxy Type (Proxy típusa) opciót illetően is a legjobb, ha az alapértelmezett beállítást választod – Direct TCP/IP Connection (No Proxy) (Közvetlen TCP/IP kapcsolat (nincs proxy)). Ami a Speciális beállításokat illeti, elég sok mindent meg kell beszélni, és egyszerűbb, ha csak megnézed a SoftEther hivatalos weboldalán található információkat ezekkel a lehetőségekkel kapcsolatban.
Ha minden elkészült, csak kattints az OK gombra, és az új VPN-kapcsolat felkerül a SoftEther VPN Client Manager listájára. A futtatáshoz csak kattints a jobb gombbal a kapcsolatra, és válasszd a Connect (Csatlakozás) lehetőséget. Ha meg akarod bontani a kapcsolatot, tedd ugyanezt, és kattints a Disconnect (Kapcsolat bontása) gombra.
További használható funkciók
A SoftEther VPN Client Manager számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyekkel módosíthatja a felhasználói élményt:
- Simple Mode/Normal Mode – A SoftEther VPN Client Manager alapértelmezés szerint Normal Mode-ban működik, de átkapcsolhatsz Simple Mode-ra, ha még nem ismered az egészet, vagy csak azt szeretnéd, hogy a felület még jobban leegyszerűsödjön.
- Átlátszó ablak funkció – Ezzel az opcióval kiválaszthatod, hogy milyen szintű átláthatóságot szeretnél a VPN kliens ablakain. Ne feled azonban, hogy az átlátszósági szint nem állítható 20% alá.
- Internetkapcsolat-karbantartás funkció – Ez egy hasznos funkció, ha azt szeretnéd, hogy a SoftEther kliens a SoftEther VPN-kiszolgáló kapcsolathoz hasonló VPN-kapcsolatot tartson fenn.
- Hangos útmutató funkció – Egy ügyes kis eszköz, amely vagy hangos útmutatóval magyarázza el a folyamatot, vagy felolvas egy üzenetet. A funkció engedélyezéséhez válasszd a “Normál hangos útmutatót”, amikor megnyitod a “Hang” menüpontot az ügyfélkezelőben.
A kapcsolat átviteli sebességének tesztelése
A SoftEther rendelkezik egy hálózati forgalom sebességtesztelő eszközzel, amellyel nyomon követheted, hogy mennyire jól működik a VPN-kapcsolatod. A SoftEther VPN Client Managerben történő használatához kattints az eszköz menüre az ügyfélben, majd válasszd a Network Traffic Speed Test Tool (Hálózati forgalom sebességtesztelő eszköz) menüpontot.
Biztonságos a SoftEther VPN használata?
Rövid válasz – igen, határozottan.
A SoftEther titkosítása és biztonsága nagyon megbízható, és kiváló protokoll, amelyet akkor használhatsz, ha online adataidat és forgalmadat biztonságban szeretnéd tudni. Íme néhány dolog, ami a vizsgált alanyunkat ilyen biztonságos VPN protokollá teszi:
- A protokollt úgy programozták, hogy megakadályozza a Man-in-the-Middle támadásokat.
- A titkosítási, dekódolási és hitelesítési folyamatai az OpenSSL-en alapulnak – egy jól ismert nyílt forráskódú szoftverkönyvtáron.
- Rengeteg titkosítási kódolást támogat, mint például az AES, RC4, DES, Triple-DES, SHA és MDS.
- Számos lehetőséget kínál a felhasználói hitelesítéshez, mint egy extra biztonsági réteg.
- Hozzáférést biztosít a felhasználók számára a csomagszűréshez és a biztonsági irányelvek beállításaihoz, hogy távol tartsa a káros csomagokat.
Mégis, tudatni kell, hogy – 2018 elején – volt egy 80 órás biztonsági audit a SoftEtherről, amely azt állította, hogy a protokoll 11 biztonsági résben szenvedett. Az információ azonban nem túl mélyreható és egyértelmű arról, hogy a felhasználók milyen biztonsági problémákkal szembesülhetnek, és eléggé biztosra vehető, hogy ezeket a problémákat már régen befoltozták.
Gyors a SoftEther VPN protokoll?
Igen, a SoftEther gyors online sebességet kínál. A protokoll mögött álló emberek szerint a protokollt a nagy teljesítmény és az átviteli sebesség szem előtt tartásával programozták. Ezek szerint a SoftEther gyorsabb, mint az OpenVPN és a PPTP, és akár 900 Mbps átviteli sebességre is képes.
Úgy tűnik, hogy a nagy sebességét azért is sikerült elérni, mert a fejlesztők a VPN-csomagok feldolgozásának minden egyes ciklusához szükséges memóriamásolatok számának csökkentésére összpontosítottak (mivel a nagy szám csökkentheti a sebességet).
Emellett a SoftEther egy streaming tunneling mechanizmust használ, hogy elkerülje az “MTU (Maximum Transmission Unit) problémával” való foglalkozást.
SoftEther VPN előnyei és hátrányai
Előnyök
- A kapcsolatok rendkívül biztonságosak.
- Több platformon is működik, és viszonylag könnyen beállítható.
- Magas szintű biztonsága ellenére a protokoll meglepően gyors.
- Nyílt forráskódú (ami nagyon megbízhatóvá teszi) és ingyenesen használható is.
- Mivel a 443-as portot használja, tűzfallal nem lehet könnyen blokkolni.
Hátrányok
- Nem sok VPN szolgáltató kínál hozzáférést ehhez a protokollhoz.
- Annak ellenére, hogy 2014-ben jelent meg, még mindig viszonylag új protokollnak számít.
- Nem támogatott natívan az operációs rendszereken és eszközökön. Emellett előfordulhat, hogy további szoftvereket kell telepítened, még akkor is, ha a protokollt egy VPN-szolgáltatótól használod.
Mi a SoftEther VPN?
Ez a VPN egy harmadik féltől származó VPN-szolgáltatók által kínált szolgáltatás. Ez alapvetően egy olyan VPN szolgáltatás, amely a SoftEther protokollt használja.
Egyes szolgáltatóknál további SoftEther szoftvert kell telepítened, míg más szolgáltatók integrálják a protokollt a klienseikbe, ami azt jelenti, hogy semmi mást nem kell tenned. Jelenleg nem sok VPN szolgáltató kínál hozzáférést a SoftEther VPN protokollhoz.
Szeretnéd tudni, hogy a SoftEther hogyan viszonyul az online felhasználók számára elérhető többi VPN protokollhoz? Mivel a jelenlegi VPN Protokolok közül az OpenVPN és a WireGuard a két legnépszerűbb és talán legjobb is, így velük fogjuk összehasonlítani.
SoftEther vs. OpenVPN
A SoftEther-t gyakran hasonlítják az OpenVPN-hez, amikor a biztonságról van szó – és nem véletlenül. A protokoll ugyanolyan szintű titkosítást és adatvédelmet tud nyújtani a felhasználóknak, mint az OpenVPN (256 bites biztonság, AES titkosítás, OpenSSL, SSL 3.0). Ráadásul az OpenVPN nyílt forráskódú, akárcsak a SoftEther, így mindkettő nagyon megbízható. Az OpenVPN ebből a szempontból csak annyiban jobb, hogy régebbi, tehát úgymond “több tapasztalattal a háta mögött” rendelkezik.
Ha azonban a sebességről van szó, a SoftEther van fölényben. A mögötte álló emberek szerint a protokoll 13-szor gyorsabb, mint az OpenVPN. A SoftEther átviteli sebessége akár 900 Mbps is lehet, míg az OpenVPN átviteli sebessége 100 Mbps vagy annál kevesebb. Mi több, a SoftEther olyan funkciókat kínál, amelyek nem találhatók meg az OpenVPN-ben, mint például:
- Csomagszűrés
- Virtuális DHCP funkció
- Több bérlő támogatása
- NAT-traversal funkció
- Konfigurációs fájl kézírása
- Intelligens kártyák és USB tokenek támogatása
Érdemes megemlíteni azt is, hogy bár mind a ketten lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy saját szervereket futtassanak, csak a SoftEther VPN-kiszolgáló támogatja a több protokollt, mint például a SoftEther, SSTP, L2TP/IPSec, IPSec és maga az OpenVPN. Az OpenVPN kiszolgáló viszont csak az OpenVPN egyéni protokollját tudja futtatni.
Ami a platformok közötti kompatibilitást illeti, a SoftEther és az OpenVPN általában ugyanazon a platformon konfigurálható. A SoftEther azonban gyakran további szoftverek telepítését igényli – még akkor is, ha egy VPN-szolgáltató szerverein használod. Nem elhanyagolható tényező, hogy viszonylag egyszerűbb beállítani, mint az OpenVPN-t. És ha már a témánál vagyunk, nem sok VPN szolgáltató kínálja a SoftEther VPN protokollt (valószínűleg azért, mert mennyire “fiatal”), míg rengeteg olyan szolgáltatót könnyen találhatsz, akik hozzáférést biztosítanak az OpenVPN kapcsolatokhoz.
Összességében mindkét VPN protokoll nagyon tisztességes, de ha a gyors sebesség mellett szeretnéd élvezni az OpenVPN által kínált összes biztonságot (és még többet), akkor a SoftEther választását javasoljuk.
SoftEther vs. WireGuard®
Mindkét protokoll erős biztonságot nyújt. És mindkettő nyílt forráskódú, így könnyű megbízni bennük.
A WireGuard és a SoftEther egyaránt stabil, de a SoftEther a 443-as TCP portot használhatja. Így a hálózati adminok nem tudják olyan könnyen blokkolni, mint a WireGuardot. Mindkét protokollal gyors sebességet érhetsz el.
A WireGuard több platformközi kompatibilitást kínál, mivel a SoftEther kliens csak Windows, macOS és Linux alatt működik. Ha egy könnyen használható protokollt keresel, akkor a WireGuardot válasszd. A SoftEther inkább a haladóbb felhasználóknak való.
Tehát a SoftEther a legjobb választás?
A dolgok jelenlegi állása szerint azt mondanánk, hogy igen. A SoftEther nagyon biztonságos, rengeteg platformon működik, nagy online sebességet és nagy stabilitást is kínál. Akár geo-blokkolt tartalmakhoz szeretnél hozzáférni, akár nyilvános WiFi-n szeretnéd biztosítani az online adataidat, vagy csak meg akarod védeni az internetes adatvédelmedet az online megfigyeléstől, a SoftEther remek választás.
Mi a SoftEther VPN? Összegzés
A SoftEther egy ingyenesen használható, nyílt forráskódú VPN szoftver, amely egy biztonságos VPN protokollt és egy sokoldalú VPN szervert kínál, amely több protokollt (SoftEther, OpenVPN, L2TP/IPSec, IPSec és SSTP) képes futtatni. Annak ellenére, hogy viszonylag új, a protokoll elég népszerű, mivel erős titkosítást kínál, miközben gyors sebességet is biztosít. Emellett nagyon jól kompatibilis a platformok között.
A SoftEther valójában annyira jól programozott, hogy jobb választás, mint a legtöbb VPN protokoll. Jelenleg csak a WireGuard és az OpenVPN közelíti meg, de az OpenVPN jelentősen lassabb, mint a SoftEther. Sajnos egy kicsit nehéz olyan VPN-szolgáltatót találni, amely SoftEther-kapcsolatot kínál.
Ez is érdekelhet még:
- FORTICLIENT – Miért is jó ez nekem?
- WireGuard VPN Protokoll: Minden amit tudnod kell róla
- Cisco AnyConnect Áttekintés és Értékelés
- SuperVPN ingyenes VPN kliens – Teszt és Értékelés
- Mi az L2TP VPN protokoll, érdemes választani?
- Avast SecureLine VPN Teszt- Megéri megvenni?
- Mi az a VPN, és miért van szükséged rá?
- NordVPN – avagy miért is az egyik legjobb VPN szolgáltató a piacon?
- DNSLEAKTEST: Mi az a DNS-szivárgás és hogyan lehet kijavítani?
- OVPN Teszt és Vélemény: Egy kiváló VPN, amely az adatvédelemre összpontosít
- Tor VPN – Mi az a Tor és mi a kapcsolata a VPN-el
- VPN tunnel (VPN alagút): Mi ez és hogyan működik?