Mi az a VPN, és miért van szükséged rá?
A legjobb VPN-ek segíthetnek megvédeni az internetes forgalmat a szaglászok, kémek és bárki más elől, aki el akarja lopni vagy pénzzé akarja tenni az adataidat.
Csatlakoztál már valaha nyilvános Wi-Fi hálózathoz, és elgondolkodtál azon, hogy valaki, valahol láthatja az online tevékenységedet? Ez egy teljesen jogos aggodalom, figyelembe véve a magánéleteddel szemben felsorakoztatott erőket. Egy virtuális magánhálózattal (VPN) megvédheted az adataidat a kíváncsi szemektől, és visszanyerheted az online magánéleted egy részét.
Mi az a VPN, és hogyan működik?
Amikor bekapcsolod, a VPN egy titkosított alagutat hoz létre közted és egy VPN-szolgáltatás által üzemeltetett távoli szerver között. Az összes internetes forgalmat ezen az alagúton keresztül irányítjuk, így adataid biztonságban vannak a kíváncsi szemek elől. Mivel a forgalmad a VPN-kiszolgálót hagyja el, valódi IP-címed rejtve marad, így személyazonosságod és tartózkodási helyed elrejtőzik.
Ahhoz, hogy megértsük a VPN értékét, segít, ha néhány konkrét forgatókönyvre gondolunk, amelyekben használhatjuk. Gondoljunk csak a nyilvános Wi-Fi hálózatra, például egy kávézóban vagy repülőtéren. Normális esetben gondolkodás nélkül csatlakoznál. De tudod-e, hogy ki figyelheti a hálózat forgalmát? Biztos lehetsz-e egyáltalán abban, hogy a Wi-Fi hálózat legális, vagy esetleg egy rosszindulatú személy működteti?
Ha VPN segítségével csatlakozol ugyanerre a nyilvános Wi-Fi hálózatra, biztos lehetsz benne, hogy a hálózaton senki sem láthatja, hogy mit csinálsz – sem más felhasználók, akik a potenciális áldozatok után szaglásznak, de még maga a hálózat üzemeltetője sem. Ez utóbbi különösen fontos, és mindenkinek szem előtt kell tartania, hogy nagyon nehéz megállapítani, hogy egy Wi-Fi hálózat az-e, aminek látszik. Csak azért, mert a hálózat neve Starbucks_WiFi, még nem jelenti azt, hogy valóban a jól ismert kávézó tulajdonában van.
Otthonra is kell?
Ha otthon vagy, nem kell annyira aggódnod amiatt, hogy valaki kémkedik a Wi-Fi hálózat után, mivel a hálózati hardver a tiéd. De egy VPN itt is segíthet. Az internetszolgáltatódnak (ISP) óriási rálátása van arra, hogy mit csinálsz az interneten, és a Kongresszusnak köszönhetően az ISP eladhatja az ügyfeleidről szóló anonimizált adatokat. Ez azt jelenti, hogy az internet-hozzáférésért fizetett cég pénzt keres az adataidból.
Bár igaz, hogy az olyan vállalatok, mint a Google és a Facebook, pénzzé teszik az “online viselkedésedet”, nem feltétlenül kényszerülsz arra, hogy ezeket a szolgáltatásokat használd. Ha hirtelen úgy döntenél, hogy nem használod a Facebookot, lehet, hogy lemaradnál a barátaid és a családod aranyos kisállatfotóiról és politikai szónoklatairól, de ettől még élhetnél egy tisztességes, talán jobb életet. Nem mindig van ilyen választási lehetőséged, amikor az internetszolgáltatódról van szó, amely az otthonod kapuját irányítja a teljes internethez.
Bár vannak alternatívák a Google és a Facebook mellett, a legtöbb Magyar számára korlátozottak az otthoni internetszolgáltató alternatívái. Sok területen csak egyetlen internetszolgáltató kínál vezetékes internet-hozzáférést. Ez még aggasztóbbá teszi azokat a közelmúltbeli változásokat, amelyek lehetővé teszik az internetszolgáltatók számára, hogy eladják ügyfeleik adatait. Az egy dolog, hogy az ember egy kétes rendszerben dönt, de az már egészen más, hogy nincs választási lehetősége.
Egyéb felhasználási területek
Íme egy másik példa: Tegyük fel, hogy külföldre utazol, és amikor elindítod a böngésződet, csak azt veszed észre, hogy csak az ismerős weboldalak lokalizált változatát tudod meglátogatni. Lehet, hogy ez csak egy másik Google Doodle-t jelent, de azt is jelentheti, hogy a meglátogatott webhelyek nyelve már ismeretlen, bizonyos oldalak elérhetetlenek, és bizonyos streaming-tartalmak elérhetetlenek.
Egy VPN segítségével egy másik országban lévő szerverhez csatlakozhatsz, és meghamisíthatod a tartózkodási helyedet. Ha Magyarországon kívül tartózkodsz, visszatérhetsz egy ismerős helyre, és (többnyire) a megszokott módon férhetsz hozzá az internethez. Ezt fordítva is megteheted. Otthonod kényelméből átugorhatsz egy távoli kiszolgálóra, hogy hozzáférj Magyarországon nem elérhető streaming videókhoz.
A blokkolt webhelyekhez is hozzáférést biztosíthatnak. Egyes kormányok úgy döntöttek, hogy érdekükben áll bizonyos weboldalakat a lakosság minden tagja számára letiltani. Egy VPN segítségével lehetőség van arra, hogy egy másik, kevésbé elnyomó politikával rendelkező országba alagutat építsünk, és hozzáférjünk olyan webhelyekhez, amelyeket egyébként blokkolnának. És mivel minden webes adatforgalmat titkosítanak, segítenek megvédeni azoknak az embereknek a személyazonosságát, akik ilyen módon csatlakoznak a nyílt internethez.
Mindezek mellett a kormányok is tisztában vannak ezzel, ezért látjuk, hogy Oroszországban és Kínában blokkolják a VPN-ek használatát. habár ez sem garantálja a teljes védelmet, különösen egy jól finanszírozott és képzett ellenféllel – például egy nemzetállammal szemben.
Amit egy VPN nem tesz meg
A VPN egy egyszerű és hatékony eszköz az online adatvédelemhez, de az igazság az, hogy ha valaki kifejezetten téged vesz célba, és hajlandó erőfeszítéseket tenni, akkor szinte biztosan megkapja, amit akar. A VPN-t legyőzhetik az eszközödön lévő rosszindulatú szoftverekkel, vagy a forgalmi minták elemzésével, hogy a számítógépeden végzett tevékenységet összefüggésbe hozzák a kiszolgálón végzett tevékenységgel.
Még VPN esetén is, az olyan dolgok, mint a cookie-k lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy nyomon kövessék az internet használatodat, még azután is, hogy elhagytad az oldalaikat. Javasoljuk továbbá egy nyomkövető blokkoló használatát, például az EFF Privacy Badgerét, amely segíthet abban, hogy a hirdetők ne lássák a mozdulataidat. Számos böngésző, köztük a Firefox is, rendelkezik adatvédelmi funkciókkal, amelyek javítják az adatvédelmedet – különösen, ha a böngésző ujjlenyomatának kiküszöböléséről van szó.
Még egy ilyen szolgáltatás is csak korlátozottan képesek anonimizálni az online tevékenységeket. Ha valóban névtelenül szeretnél böngészni a weben, és a Dark Webhez is hozzáférni, akkor a Tor-t kell használnod. A VPN-ekkel ellentétben a Tor több szervercsomóponton keresztül továbbítja a forgalmat, így sokkal nehezebb lenyomozni. Emellett egy nonprofit szervezet kezeli, és ingyenesen terjesztik. Egyes szolgáltatások VPN-en keresztül is csatlakoznak a Torhoz, így könnyebbé téve a hozzáférést ehhez a titkos rendszerhez.
Azok a fránya törvények
Érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb szolgáltatás nem emberbaráti szervezet, amely a közjó érdekében működik. Ez azt jelenti, hogy saját számláikat kell fizetniük, és a felhasználói adatok pénzzé tétele túl csábító lehet ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyják. Emellett be kell tartaniuk annak az országnak a törvényeit is, amelyben hivatalosan székhellyel rendelkeznek, és válaszolniuk kell a bűnüldöző szervek által kiadott idézésekre és végzésekre. Ezért olyan fontos, hogy elolvasd a szolgáltatások adatvédelmi irányelveit, és megtudd, hol van a cég székhelye. Ezt az információt minden értékelésünk tartalmazza.
Bár a VPN-ek hasznosak, nem nyújtanak védelmet minden fenyegetés ellen. Erősen javasoljuk a vírusirtó szoftverek használatát, a kétfaktoros hitelesítés engedélyezését, ahol csak lehetséges, és jelszókezelő használatát, hogy egyedi és összetett bejelentkezéseket hozz létre minden egyes online fiókodhoz.
Minden eszközömön szükségem van VPN-re?
Igen, telepítened kell egy klienst minden olyan eszközre, amelyhez csatlakozni szeretnél a VPN-hez. A kliensek többnyire ugyanazokat a funkciókat kínálják minden platformon, de ez nem mindig van így.
A mobileszközök esetében a helyzet egy kicsit kényesebb. A legtöbb vállalat kínál alkalmazásokat Android és iPhone készülékekre, ami nagyszerű, mivel ezeket az eszközöket állandóan használjuk a Wi-Fi-hez való csatlakozáshoz. A VPN-ek nem mindig játszanak jól a mobilkapcsolatokkal, de a mobiltelefonok adatainak lehallgatásához komoly erőfeszítésre van szükség. Ennek ellenére a bűnüldöző vagy hírszerző ügynökségek könnyebben hozzáférhetnek ezekhez az adatokhoz, illetve metaadatokhoz a mobilszolgáltatókkal való kapcsolatokon keresztül vagy speciális berendezések használatával.
Ne feledd, hogy teljesen kihagyhatod az ügyfélalkalmazásokat, és egyszerűen a számítógép hálózati vezérlőpaneljének segítségével csatlakozhatsz a szolgáltatáshoz. Ez azonban komoly hátrányokkal jár. Egyrészt fárasztó. Másrészt az ügyfélalkalmazások több funkcióhoz biztosítanak hozzáférést. Mivel fizetsz a társaságok által kínált extrákért, akár ki is használhatod őket. A VPN-alkalmazások emellett mindig naprakészek a legfrissebb szerveradatokkal, ami sok bosszúságtól kíméli meg téged.
Sajnos nem minden eszköz képes VPN-alkalmazások futtatására. Az intelligens hűtőszekrényed például nem valószínű, hogy alkalmas az alkalmazások kényelmes használatára. Ha ez aggodalomra ad okot, konfigurálhatod az útválasztódat VPN-kapcsolat használatára, vagy vásárolhatsz egy előre konfigurált routert néhány cégtől. Ez titkosítja az adatokat, amint azok a biztonságos otthoni hálózatot elhagyva a vad web felé tartanak. A hálózatán belül küldött információk elérhetőek lesznek, és a hálózatához csatlakoztatott okoseszközök biztonságos kapcsolatot élveznek. Nem teszteltük ezt a fajta beállítást, de úgy véljük, hogy a legtöbb ember számára nem praktikus.
Az adatvédelem bonyodalmai
A szolgáltatásnak azonban vannak gyakorlati hátrányai. Egyes webhelyek és szolgáltatások gyanúsnak tekintik a forgalmat, és nem engedik a csatlakozást. Ez valódi probléma, különösen akkor, ha a bankod blokkolja a kapcsolatot. Ilyen helyzetekben kipróbálhatsz egy másik kiszolgálót, de lehet, hogy várnod kell, amíg VPN nélkül is használhatsz egy megbízható hálózatot.
A Chromecast és más streaming rendszerek a helyi hálózaton keresztül küldik az adatokat, de ez problémát jelent, ha VPN-t használsz. Ugyanez a helyzet a nyomtatókkal, meghajtókkal vagy bármely más eszközzel a hálózaton. Ezek a gépek az ugyanazon a hálózaton lévő telefonoktól és számítógépektől keresnek adatokat, nem pedig egy távoli kiszolgálótól. Egyes szolgáltatóknál van lehetőség a helyi hálózati forgalom engedélyezésére, vagy megpróbálhatsz VPN-t használni az útválasztón, de a legegyszerűbb megoldás az lehet, ha kikapcsolod.
Szereted a Netflixet? Nagy kár, mert a Netflix nem szereti a VPN-eket. A probléma az, hogy a Netflix a regionális licencmegállapodások bonyolult globális hálójával rendelkezik, és nem akarják, hogy hozzáférj olyan Netflix-tartalmakhoz, amelyek a hazádban nem elérhetők. Egyes szolgáltatások azonban keményen dolgoznak azon, hogy ügyfeleik továbbra is streamelhessék a filmeket és tévéműsorokat. Ez egyfajta macska-egér játék, és egy szolgáltató terméke, amely ma működik a Netflixszel, holnap már nem biztos, hogy működik.
Hasonlóképpen, egyes cégek inkább nem szeretnének foglalkozni annak jogi következményeivel, ha a szolgáltatásaikat BitTorrent-en keresztül történő letöltésre használják. A torrentezés természetesen nem eleve illegális, de gyakran használják szerzői jogvédett anyagok kalózkodására. Nagyon kevés cég tiltja meg egyenesen a BitTorrentezést a szervereiken, míg mások csak bizonyos szerverekre korlátozzák a használatát.
A sebesség fontossága
A másik fő probléma a sebesség. Általánosságban elmondható, hogy a VPN használata növeli a késleltetési időt (vagy a “pinget”), és csökkenti az adatok feltöltésének vagy letöltésének sebességét. Nagyon nehéz határozottan megmondani, hogy melyik szolgáltató terméke lesz a legkisebb hatással a böngészésre, de a kiterjedt tesztelés adhat némi támpontot, hogy melyik szolgáltatás a leggyorsabb. Segítünk… az ExpressVPN az 🙂
Míg a letöltési sebesség egy dolog, a játékosoknak különös gondot jelent az internetkapcsolat. Bár vannak VPN-ek a játékhoz, ezek között kevés van ami tényleg hozza az elvárt szintet. Néhány szolgáltató azonban osztott alagutat kínál, amely egyes alkalmazások forgalmát a VPN-en kívülre irányítja. Ez kevésbé biztonságos, de a késleltetésre is kisebb hatással van.
Melyik VPN-t használjam?
Az alábbiakban egy gyors lista következik a legjobb választásainkról, ha csak most szeretnéd elkezdeni az online adatvédelemmel való foglalkozást.
ExpressVPN | A legjobb összességében. |
NordVPN | Legjobb titkosítás. |
Surfshark | A legjobb torrentezéshez. |
IPVanish | Legjobb Androidhoz. |
CyberGhost | A legjobb Mac-re. |
Hotspot Shield | Legjobb Netflixhez. |
Private Internet Access | A legjobb Windowsra. |
ProtonVPN | A legjobb ingyenes VPN. |
Ez is érdekelhet még:
- NordVPN – avagy miért is az egyik legjobb VPN szolgáltató a piacon?
- Hola VPN: Ingyenes, korlátlan, de nem VPN
- FORTICLIENT – Miért is jó ez nekem?
- A 4 legjobb VPN Chrome-bővítmény – Gyors és megbízható
- TunnelBear VPN Teszt – Egy VPN, amit valóban élvezni fogsz használni.
- WireGuard VPN Protokoll: Minden amit tudnod kell róla
- Opera VPN – Ingyenes és könnyen használható VPN, de vajon tényleg megéri?
- UFO VPN Teszt – Ezt tartsd szem előtt mielőtt előfizetnél
- Mi a SoftEther VPN? Ez az új legjobb VPN Protokoll?
- Hola VPN Crome Böngészőre – Vigyázz vele!
- VPNhub Teszt és Értékelés – Miért nem való mindenkinek?
- Cisco AnyConnect Áttekintés és Értékelés
- A 10 legjobb ingyenes VPN Pc -re