PandaVPN Teszt és Értékelés – Biztonságos ez a VPN?
A PandaVPN egy kis VPN, meglepően kiterjedt szerverhálózattal, amely mintegy 60 országot fed le. A 2018 óta a Seychelle-szigetekről működő VPN szolgáltató első ránézésre kiváló választás lehet mind a szabadúszók, mind a nagyvállalatok számára. Azonban észrevettem, hogy Kínában és Oroszországban vannak szerverei – és ez számomra piros zászló volt.
Az oroszországi és kínai VPN-kiszolgálók a kormány és a hatóságok ellenőrzése alá kerülhetnek, ami azt jelenti, hogy a felhasználói adatok sosem igazán privátak és védettek. Tudva, hogy a PandaVPN ezekben az országokban működik, megkérdőjeleztem, hogy ez a VPN valóban biztonságosan használható-e.
Tudtam, hogy kicsit mélyebbre kell ásnom, hogy többet tudjak meg erről a kevéssé ismert VPN-ről. Így hát végigmentem a hátterén, a funkcióin és a szabályzatain, hogy pontosan feltárjam, hogyan működik, és mennyire biztonságos valójában.
PandaVPN főbb funkciók
A szerverekkel rendelkező országok száma | 60 darab |
Szerverek száma | 3000 |
IP-címek száma | 1000 |
A VPN naplókat vezet? | Nem |
A VPN tartalmaz kill switchet? | Igen |
Eszközök száma licencenként | 3 |
Streaming – A PandaVPN nem működik a legtöbb nagy platformon, mint a Netflix
A PandaVPN azt állítja, hogy feloldja az összes nagyobb streaming platform blokkolását. A listán olyan népszerű ajánlatok szerepelnek, mint a Hulu, a Disney+ és a Netflix. A tényleges online felhasználói vélemények azonban mást mondanak.
Én személy szerint egyáltalán nem tudtam elérni, hogy a VPN csatlakozzon, így nem tudom garantálni, hogy neked is működni fog. Ha streaming célokra keresel VPN-t, érdemes más, bizonyítottan működő szolgáltatókat kipróbálnod.
Blokkot feloldotta: Semmilyen eszköz
A mobilalkalmazás használatával egyetlen streaming platformot sem tudtam feloldani. Az ingyenes szervereket használtam, és talán ez lehet az oka annak, hogy nem működött. Azonban, ha ez az ő “Béta” ajánlatuk, vagyis egy ízelítő abból, ami még jön, nem látom okát, hogy erre a bizonyos VPN-re költsd a pénzed, ha a streaming az egyetlen, amit szeretnél.
Blokkolták: Hulu, Disney+, HBO Max, BBC iPlayer, Amazon Prime Video.
Bár a PandaVPN azt állítja, hogy képes feloldani a legtöbb streaming webhely blokkolását, nekem nem volt szerencsém. Ez elég bizarr, tekintve, hogy a VPN szolgáltató 38+ dedikált streaming szervert kínál az Amazon HD, Disney+ és Hulu számára. Mindet teszteltem, de egyik sem töltődött be.
Sebessége – nem rossz, de van egy ellentmondás
A VPN sebesség hihetetlen. Annyira nagyszerű, hogy ez egy kicsit zavarba ejtő volt. A német szervereket használó többszörös kapcsolaton 63,3Mbps letöltési és 94,7Mbps feltöltési sebességet értem el, kiváló 1ms-os jitter százalékos értékkel.
A platform még egy intelligens helymeghatározó rendszerrel is rendelkezik, amely kiválasztja a számodra legoptimálisabb szervert, így nem veszítesz a sávszélesség sebességéből.Azonban mindezek a sebességek a semmibe vesznek, mivel még a Google kezdőlapját sem tudtam elfogadható időn belül betölteni.
Ez sem valami hiba a mi oldalunkon, mivel a natív alkalmazást használtam egy androidos telefonon. Csak feltételezni tudom, hogy ez az ingyenes csomag egyik korlátozása, de akkor viszont mi értelme van az ingyenes csomagnak, ha nem tudjuk használni, hogy valós teljesítménymérőt lássunk?
A PandaVPN sebessége elég gyors a játékhoz? Elméletileg igen.
A VPN nem tölt be semmit megfelelően, és nem tud konzolokon futni. Elméletben a PandaVPN hihetetlen sebességeket kínál, amelyeknek minden játékigényt ki kellene elégíteniük, de több általam tesztelt játék nem tudott online meccsre bootolni. Nem igazán tudom azt mondani, hogy ez egy méltó lehetőség a játékosok számára.
PandaVPN szerverhálózata – Meglepően nagy hálózat egy kis VPN-hez képest
A PandaVPN 60 országban rendelkezik szerverhelyszínekkel, köztük az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Oroszországban és Kínában. Nehéz olyan VPN-t találni, amelynek szerverei Kínában és Oroszországban vannak, így ez egy bónusz pont lehet, ha olyan tartalmakhoz szeretnél hozzáférni, amelyek földrajzi korlátozás alá esnek ezekben az országokban.
Ennek ellenére nem véletlenül nincs sok VPN-nek szervere Kínában és Oroszországban. Az ezekben az országokban található szerverekre adatvédelmi törvények vonatkoznak, így nem tudják garantálni az adataid védelmét és a biztonságos használatot. Biztonságosabb, ha egy szomszédos országban lévő szervert használsz, ha teljes anonimitást szeretnél.
Én a Smart Connectet választottam, hogy megtalálja a helyemnek legmegfelelőbb szervert, de mindezt manuálisan is megteheted, ha kiválasztod a kívánt kapcsolatot az országok vagy a streamingre optimalizált szerverek listájából. A PandaVPN-nek van egy japán játékproxy szervere is, amely hozzáférést biztosít a japán játékszerverekhez.
PandaVPN és a biztonság – van hova fejlődni.
A PandaVPN 256 bites AES titkosítást használ – a lehető legmagasabb szintű titkosítást -, hogy lezárja a forgalmat a hackerek és a szaglászók elöl.
Azt állítja, hogy egy kill switchet is használ, amely elvágja az internetet, ha megszakad a kapcsolat a VPN-hez (hogy megakadályozza, hogy bármilyen információja nyilvánosságra kerüljön). Nem világos azonban, hogy mely alkalmazásai rendelkeznek a kill switch funkcióval. Az általam tesztelt macOS alkalmazáson azonban nem láttam semmilyen biztonsági beállítást.
Végül, a PandaVPN osztott átjárót biztosít, de hiányzik az Onion Over VPN és a dupla VPN-kiszolgáló, bár ez utóbbi egy költséges funkció, amely nem található meg a költség-barát ajánlatokban.
Adatvédelem – Nem megbízható
A PandaVPN adatvédelmi megállapodása szerint a VPN szigorúan naplózásmentes politikát folytat, és nem naplózza vagy tárolja az azonosító adataidat. Még az e-mail címemet sem kellett megadnom, amikor regisztráltam a szolgáltatásra. Ehelyett a PandaVPN egy véletlenszerű számlaszámot generál, amelyet bejelentkezésként használhat.
Ez a számgeneráló rendszer nagyszerű az adatvédelem fenntartásához, és némileg enyhítette a VPN kínai és orosz szervereivel kapcsolatos aggodalmaimat. Végül is, ha egy VPN nem tárol semmilyen információt rólad, akkor nincs mit átadnia egy kormányhivatalnak vagy bárki másnak.
Sajnos a VPN-ért nem lehet kriptovalutával fizetni, ami semmissé teszi a korábban említett véletlenszerű számlaszámmal kapcsolatos erőfeszítést. A kriptovaluta opció egy újabb biztonsági szintet adott volna a fizetési folyamathoz, de sajnos erre nincs lehőség. Minden hagyományos banki tranzakció jellemzően a számlatulajdonos adatait tartalmazza.
A PandaVPN weboldalán az is szerepel, hogy a cég székhelye a Seychelle-szigeteken van – az 5/9/14 Eyes Alliance-n kívül. Kutatásom során azonban észrevettem, hogy néhány felhasználó aggodalmát fejezte ki, hogy a VPN Kínából vagy Hongkongból származik.
Kutakodtam egy kicsit, és azt találtam, hogy a vállalat GitHub commitjei kínai nyelven vannak naplózva. A Twitteren viszont a vállalat azt állítja, hogy amerikai – a főhadiszállásuk az Egyesült Államokban van. Mind Kína, mind Amerika híresen adatvédelmi-ellenes országok, így a VPN eredetével kapcsolatos zavaros helyzet felvet néhány piros zászlót. Ez megkérdőjelezi a PandaVPN naplózási politikájának megbízhatóságát.
Torrentezés – Működik, de nem éri meg
A sebesség túl alacsony ahhoz, hogy bármi jelentőset töltsön be. A PandaVPN dedikált szerverek listáját kínálja, amelyeket a torrent sebességek maximalizálására terveztek. Nem sok van belőlük, de azok, amiket kínálnak, jó kapcsolódási sebességet ígérnek.
Ez azonban úgy tűnik, mintha a PandaVPN egyik állandó témája lenne; a kapcsolattól tekintet nélkül nem tudtam megnyitni egy torrent weboldalt sem. Torrentfájl segítségével mégis tudtam csatlakozni a peerek-hez.
Ez egy megoldás, de ez azt is jelenti, hogy a kényelmes mágnes linkek szóba sem jöhetnek. Viszont nélküle is megúsznád, mivel a sebesség lassú. Sikerült maximalizálnom egy 450+ kb/s-os letöltést egy 150 seed fájlon. Ez nem optimális a nagy fájlok esetében.
Működik a PandaVPN Kínában? Igen.
A PandaVPN azt állítja, hogy működik Kínában. A vállalat intelligens proxy rendszert kínál, amely feloldja a tartalom blokkolását a kínai szárazföldön. Ezt a rendszert mobil és asztali felhasználók számára is tervezték, az utóbbiaknál kicsit kevésbé robusztusak a lehetőségek.
A mobil kliens rendelkezik egy intelligens móddal, amely képes megkerülni a LAN és Kína weboldalait a szárazföldi Kínában. Ez a mód más országokban is megkerüli a LAN-szűrőket. Lehetőséget kap arra is, hogy ne használjon proxyt és LAN-t a kínai webhelyeken.
Az asztali kliens viszont nem olyan gazdag a kapcsolati módok tekintetében, de elvégzi a feladatát, ha csak korlátlan internetet szeretnél használni. Az asztali verzióval csak az intelligens módhoz férhet hozzá, és őszintén szólva jobban örültem volna, ha a két kliens között egyenlő funkciók lennének. Ennek ellenére Kínán belül is hozzáférhetsz a nemzetközi tartalmakhoz.
Egyidejű eszközcsatlakozások – korlátozott
A PandaVPN 3 egyidejű eszközkapcsolatot biztosít. Csalódott voltam emiatt, mivel ez nem olyan nagylelkű, mint sok más VPN, amelyek általában legalább öt vagy még többet kínálnak.
A mindössze 3 egyidejű kapcsolat korlátozza azt, hogy mennyire használhatod a VPN-t – különösen, ha egy nagy háztartásban élsz, ahol több ember szeretne egyszerre csatlakozni.
Licencek segítségével további eszközkapcsolatokat adhatsz hozzá, de az a helyzet, hogy a további licencekért fizetned kell, ami költséges lehet, ha a technológiával foglalkozol.
Eszközkompatibilitás – A konzolok hiányoznak
A PandaVPN kompatibilis a Windows, macOS, Android, iOS és Linux rendszerekkel. Android TV-re is van egy alkalmazása.
Mégis csalódott voltam, hogy nem láttam játékkonzol- és router-támogatást – különösen, mivel a VPN-nek van egy játékra optimalizált szervere. Ez most használhatatlanná vált, de lehet, hogy ez egy utalás arra, hogy a gyártó a későbbiekben konzolokat is hozzáadhat, csak ki kell várnunk és meglátjuk.
A PandaVPN Bbeállítása és telepítése – Szuper egyszerű
A platform talán egyik legjobb része a telepítési folyamat. Csak töltsd le a futtatható programot közvetlenül a weboldalukról, és kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat.
Ezután megkérik, hogy jelentkezz be a fiókodba a korábban generált számlaszámoddal, és nyomd meg a csatlakoztatás gombot, hogy elkezdhess böngészni a Smart Mode használatával. Kézzel is kiválaszthatsz egy szervert, de ez egy kicsit bonyolultabb.
Több tucatnyi kapcsolaton kell végiglapoznod, és eltartott egy darabig, mire megtaláltam a kívánt szervert. Összességében nem találtam a kezelőfelületet különösebben intuitívnak vagy egyszerűnek. Van egy keresősáv, amivel legalább leszűkítheted a listát, de a felhasználóknak nem kellene ehhez folyamodniuk, kezdetben. Ami mégis megmentette a felhasználói élményt, az a VPN Smart Connect és Auto Connect funkciói voltak.
Árazás – Nem a legjobb
A PandaVPN nem a legdrágább VPN, amit próbáltam, de nem is a legolcsóbb. Jó választékkal rendelkezik a megfizethető előfizetési árak között, a havi kifizetések pedig jelentősen csökkennek, ha hosszabb távú fizetési konstrukciót választasz.
A PandaVPN-ért jelenleg hitelkártyával, PayPal, Alipay vagy Paymentwall segítségével fizethet. Szerettem volna látni a lehetőséget, hogy kriptovalutával, például bitcoinnal is fizethetek, mivel ez nagyobb adatvédelmet biztosít.
A fizetésekre 7 napos pénzvisszafizetési garancia vonatkozik – ez jóval rövidebb, mint a legtöbb prémium szolgáltatás által kínált 30 nap. Van egy 3 napos ingyenes próbaverzió is, de ez csak a PandaVPN Android és iOS mobilalkalmazásaiban érhető el.
Összességében nem hiszem, hogy a PandaVPN jó ár-érték arányt nyújt. Sok olyan VPN-t használtam már, amelyek sokkal erősebbek és megbízhatóbbak voltak, de kevesebbe kerültek, mint a PandaVPN.
Megbízhatóság és támogatás – Nem az igazi
Nem találtam a PandaVPN-t megbízható vagy stabil VPN-nek. Nem tudtam elérni vele az általam kipróbált streaming oldalakat, és rengeteg kiesést és leállást tapasztaltam, amikor a VPN egyáltalán nem működött. A Kínában élő felhasználók ugyanerről számoltak be. A szerver időkiesése és karbantartása gyakori jelenség.
A PandaVPN ügyfélszolgálata hiányos volt. A kapcsolatfelvételhez 24/7 élő chat áll rendelkezésre, valamint van egy e-mail cím a bonyolultabb kérésekhez. Amikor azonban üzenetet küldtem nekik, amelyben az előfizetésem visszatérítését kértem, nem kaptam azonnali választ sem az élő chatről, sem az e-mailről.
3 nap elteltével megpróbáltam a Twitteren keresztül is felvenni velük a kapcsolatot, de nem kaptam választ. Egy teljes hétbe telt, mire egy ügynök visszaírt nekem egy e-mailt, hogy megerősítse, hogy a visszatérítésemet feldolgozták.
A PandaVPN weboldalán van egy Súgóközpont. Ez talán a weboldal leghasznosabb része. A GYIK-listában rengeteg információ található, de úgy tűnik, hogy nincsenek útmutatók, amelyek segítenének a specifikusabb problémák elhárításában.
Végső ítélet a PandaVPN-ről
Nem ajánlom a PandaVPN használatát. Bár van néhány megfizethető árazási lehetősége, és az alkalmazásai viszonylag egyszerűek és könnyen használhatóak, egyszerűen nem nyújt olyan megbízhatóságot, mint más VPN-ek ugyanannyiért vagy kevesebbért.
A VPN lenyűgöző szerverhálózata ellenére az eredményeim szerint a szolgáltatás foltos és megbízhatatlan. A legtöbb általam tesztelt nagyobb streamingszolgáltató geoblokkjait nem tudta megkerülni. Szerencsére a mobil és asztali alkalmazás nem befolyásolja a kissé szerényebb specifikációjú számítógépem és okostelefonom teljesítményét.
Ugyanakkor az ügyfélszolgálatot is kiábrándítónak találtam. Kihívás volt kapcsolatba lépni az ügyfélszolgálattal. Olyannyira, hogy még mindig nem erősítették meg, hogy a visszatérítésemet feldolgozzák.
Végül, nagyon óvatos lennék a VPN naplózásmentes politikájában való bizalommal, mivel nem világos, hogy hol van a szolgáltatás székhelye és ki üzemelteti. Ha Kínából vagy az Egyesült Államokból származik vagy onnan irányítják, akkor ez aggodalomra adhat okot, amikor az online adatvédelem és biztonság védelméről van szó.
Ez is érdekelhet még:
- A legjobb VPN iPhone és az iOS számára
- SuperVPN ingyenes VPN kliens – Teszt és Értékelés
- Mi az L2TP VPN protokoll, érdemes választani?
- Avast SecureLine VPN Teszt- Megéri megvenni?
- A legjobb VPN Android -ra
- Avira Phantom VPN – Jó, de néhány hátránya van
- SkyVPN Teszt – Erre figyelj vásárlás előtt
- A 4 legjobb VPN Chrome-bővítmény – Gyors és megbízható
- TunnelBear VPN Teszt – Egy VPN, amit valóban élvezni fogsz használni.
- WireGuard VPN Protokoll: Minden amit tudnod kell róla
- Opera VPN – Ingyenes és könnyen használható VPN, de vajon tényleg megéri?
- UFO VPN Teszt – Ezt tartsd szem előtt mielőtt előfizetnél