Tor VPN – Mi az a Tor és mi a kapcsolata a VPN-el
Nyilvánvaló, hogy az emberek manapság már magától értetődően magasabb szintű adatvédelmet keresnek az interneten. Nem véletlenül olvasod ezt a Tor VPN -ről szóló cikket. Ennek számos oka van, többek között a kormányzati megfigyelés, a hitelintézetek bizonytalansága, a kíváncsi internetszolgáltatók és a weboldalak, amelyek a böngésző ujjlenyomatgyűjtő könyvének minden trükkjét bevetik, hogy nyomon kövessenek a világhálón.
Bármi legyen is az oka annak, hogy jobb online adatvédelmet szeretnél, a keresés során felmerülhetett benned az a kérdés, hogy a VPN-szolgáltatást és a Tor-t együtt kell-e használnod. Az “öv és nadrágtartó” tömeg számára, akik a többszintű adatvédelemnek ezt a megközelítését szeretnék alkalmazni, nézzük meg, hogyan teljesít ez a párosítás együtt.
Mennyire biztonságos a biztonságos?
A VPN-szolgáltatás egy módja annak, hogy az ügyfél közötti, majd a VPN-kiszolgálóra és az internetre irányuló teljes forgalmat titkosítani lehessen. Ez egy titkosított alagúton keresztül történik, amely a felhasználó nyilvános IP-címét rejtve tartja, a hálózati forgalmat pedig privátnak.
A modern protokollok 256 bites titkosítást alkalmaznak, ami elég biztonságos ahhoz, hogy kormányzati használatra “szigorúan titkosnak” minősüljön. Azonban még a megfelelően konfigurált VPN és a jól működő szolgáltatás esetén sem lehet semmi sem 100%-ig biztonságos, és még mindig előfordulhatnak adatszivárgások, amikor titkosítatlan adatok kerülnek továbbításra – beleértve az IP- és DNS-szivárgásokat is.
Más cikkeinkben ajánlottunk néhány megközelítést a VPN-hiba problémájának enyhítésére, beleértve az IP-szivárgás tesztelését és a VPN kill switch használatát. A legjobb erőfeszítések ellenére azonban továbbra is aggályos, hogy a VPN használata során ilyen jellegű kiszivárgások érhetik a felhasználót.
A Tor és annak működése
A Tor böngésző egy olyan eszköz, amelyet arra terveztek, hogy a felhasználó anonim legyen az interneten, és amely nem használ VPN technológiát, ezért nem titkosítja az adatokat. Az “The Onion Router” rövidítése a Tor, amely egy speciális böngésző, amely a felhasználó adatait több anonim szerveren keresztül küldi. Ezáltal lényegesen nehezebbé válik annak azonosítása, hogy a felhasználó mit csinál az interneten.
A felhasználók elgondolkodhatnak azon, hogy mennyire hatékony a Tor. Bár jó kiindulópont lehet itt annak felismerése, hogy eredetileg az Egyesült Államok Kutatási Laboratóriumában az 1990-es években végzett kutatásból származik, amelyet az amerikai hírszerzés használt – nyilvánvalóan a biztonságos online kommunikáció iránti igény miatt. Ezt követően szabad licenc alatt adták ki a nyilvánosság számára.
Ezt a megoldást számos célra használják, többek között az amerikai kormányzat is, amely külföldi webhelyek megtekintésekor szeretné elkerülni IP-címének felfedését. A Tor-t aljasabb célokra is használták már, és némi hírnévre tett szert, mint a “sötét web” elérésének portálja. Ez az internetnek a keresőmotorok által nem indexelt, és tiltott tevékenységgel összefüggésbe hozott része.
Bár a Tor kétségtelenül egy hatékony eszköz, látni fogod, hogy rögtön a honlapon van egy nyilatkozat. Ez arról szól, hogy a Tor nem teljesen anonimizálja a felhasználót a webes szörfözés során. A Tor forgalma, bár véletlenszerű csomópontokon keresztül pattog, végül egy úgynevezett “kilépő csomóponton” keresztül kilép az internetre. Ezeket a kilépési csomópontokat meg lehet hackelni, vagy a kilépési csomópontot a tulajdonos megfigyelheti, és ezáltal felfedheti a felhasználó adatait.
Tor VPN és a VPN együttes használata – Duplázás
Mivel sem a VPN, sem a Tor nem 100%-ban hatékony egyetlen megoldásként, felmerül a kérdés, hogy nem kellene-e mindkettőt egyszerre futtatni, hogy a felhasználónak kettős adatvédelmi védelmet biztosítson. Ez a többszintű kombináció azonban nem mentes az ellentmondásoktól.
Bizonyára vannak viták arról, hogy a Tor és a VPN egyidejűleg használható-e. Ráadásul a legjobb megvalósítási móddal kapcsolatban is vannak nézeteltérések. A kettő kombinálásának első módja az úgynevezett “Tor over VPN.” Ebben a konfigurációban a felhasználó először a VPN-kiszolgálóhoz csatlakozik, majd a Tor böngészőt használja.
Az előnyök közé tartozik, hogy a Tor használatát a VPN titkosítása elrejti. Ezenkívül az IP-címed nem derül ki a Tor belépési csomópont számára, mivel az a kiszolgáló IP-címét látja. A hátrányok közé tartozik, hogy a szolgáltató láthatja az IP-címedet, valamint, hogy nincs védelem a feltört Tor kilépő csomópontok ellen.
Az alternatív módszer e szolgáltatások kettős használatára a “VPN over Tor” néven ismert. Ebben az esetben a számítógép először csatlakozik a VPN-hez, és létrejön a titkosított alagút. Ezután a forgalom áthalad a Tor böngészőn, és a kilépő csomópontja után a még mindig titkosított adatok a VPN-kiszolgálóra. Ezután tovább az internetre kerülnek.
Ennek a sémának az a pozitívuma, hogy az adatok a Tor kilépő csomópontból még mindig titkosítva lépnek ki a VPN-ből, így biztonságban vannak az esetleges rosszindulatú csomópontoktól.
További előnye, hogy a VPN nem látja a felhasználó IP-címét. Mivel az a Toron keresztül titkosítva van, így egy anonim fizetési rendszerrel kombinálva (egyes VPN-ek például kriptovalutát is elfogadnak). Ez a felhasználó számára egy újabb szintű magánéletet biztosít – mert még ha a VPN naplót is vezet, a valódi IP-címedet nem tudja átadni senkinek.
Végül a felhasználó azt is kiválaszthatja, hogy a VPN milyen szerverhelyet használjon, ami hasznos lehet a geoblokkolási problémák megkerülésére.
Tor VPN megoldások, VPN over Tor
Míg a VPN over Tor módszer általában anonimabbnak tekinthető, egy kicsit nehezebb is a konfigurálása. Továbbá lehetővé teszi az internetszolgáltató számára, hogy lássa, hogy a felhasználó mire csatlakozik a Toron keresztül. Emellett nem engedélyezi a hozzáférést a ‘.onion’ oldalakhoz.
A VPN over Tor további problémája, hogy ehhez a módszerhez olyan VPN szolgáltatásra van szükség, amely támogatja, de a valóság az, hogy a VPN-ek többsége jelenleg nem támogatja. Ennek oka, hogy a VPN-nek hozzáférésre van szüksége a Tor Controlhoz, hogy a konfiguráció működjön.
Az egyik legismertebb VPN over Tor megoldás az AirVPN jóvoltából jön. Amikor leteszteltük ezt a szolgáltatást, úgy találtuk, hogy sok minden tetszett benne, beleértve a fejlett funkciókészletet, amelyet nyújtott, és valóban támogatta a Tor böngészőt.
Más VPN szolgáltatók is beépítették a Tor böngészőt a szolgáltatásukba. Az ExpressVPN például rendelkezik egy ‘.onion’ verzióval a weboldalán, hogy a felhasználók anonim fiókot hozhassanak létre. A NordVPN valójában a Tor használatát ösztönzi a szolgáltatásával, a “maximális online biztonság és adatvédelem” érdekében, amit egy ‘Onion over VPN’ szerverhez való csatlakozással érhetsz el.
Ez is érdekelhet még:
- VPN tunnel (VPN alagút): Mi ez és hogyan működik?
- IKEV2 és a VPN kapcsolata – Érdemes együtt használni?
- SkyVPN Teszt – Erre figyelj vásárlás előtt
- uVPN Teszt – Az alapokra jó, többre nem
- VPN Firefox Teszt – Még annyira nincs ott a szeren
- PrivateVPN – Meglepően jobb, mint a többiek
- Kaspersky VPN – Összességében jó, de vannak hátrányai is.
- DNSLEAKTEST: Mi az a DNS-szivárgás és hogyan lehet kijavítani?
- SuperVPN ingyenes VPN kliens – Teszt és Értékelés
- Mi az L2TP VPN protokoll, érdemes választani?
- Mi az a VPN, és miért van szükséged rá?
- NordVPN – avagy miért is az egyik legjobb VPN szolgáltató a piacon?